Strona główna > Komputer, Personalnie > Godzien jest robotnik zapłaty swojej

Godzien jest robotnik zapłaty swojej

Zabrałem się jakiś czas temu za budowanie portfolio. Jakieś strony człowiek kiedyś tworzył, coś z tego nawet trochę w sieci powisiało, więc czemu nie spróbować jakoś skonkretyzować swojego działania… Ktoś kiedyś doradził, żeby zrobić parę projektów non-profit i na tym zacząć budować, a potem samo się rozkręci. Trochę to już trwa, jakieś doświadczenia są – zatem, co warto wiedzieć zaczynając? Czy w ogóle warto rozpoczynać pracę w ten sposób?

– Nie warto pracować dla każdego. Warto wybierać dla kogo chce się cokolwiek robić. Zwłaszcza w działaniu non-profit.

– Budując portfolio warto myśleć przede wszystkim o własnych profitach. Nie ma co pchać się w coś, co umrze zanim powstanie. Najesz się przy tym więcej nerwów, a Twoje doświadczenie na tym nie zyska.

– Nawet za free trzeba być profesjonalnym i jasno wszystko określać. Asertywność pomaga. W innym wypadku okazuje się, że nagle człowiek zostaje „informatykiem” od wszystkiego co się na komputerze wyświetla, albo co gorsza musi bawić się w poprawianie niedoróbek klientów. Jak już pisałem, a i później pewnie raz jeszcze napiszę – nie ma sensu brać czegokolwiek w imię idei, pomocy, znajomości, whatever. Jest rozwój, albo projekt idzie w odstawkę.

– W znakomitej większości przypadków (chociaż miałem też pozytywne wyjątki) nie opłaca się praca DLA znajomych/rodziny. Tak samo rzecz ma się w przypadku projektów, z którymi jesteśmy związani czymś innym, niż pracą. Pracując dla znajomych, może i budujemy portfolio, ale kończąc projekt zyskujemy dość upierdliwego wrzoda na pośladku, przy którym najpewniej to właśnie my będziemy później bawić się w aktualizacje, naprawy.

– Zastosowanie nawet najwygodniejszego CMSa nie uchroni nas przed lawiną pytań ze strony klienta, któremu oczywiście się nie chce przeczytać kilku stron poradnika. Prościej zawracać głowę wstawieniem obrazka.

– Prawda, którą powinienem mieć nad biurkiem: Zaczynaj wtedy, kiedy klient dostarczy Ci materiały. Do tej pory, to chyba największa upierdliwość jaką spotkałem. Projekt zaakceptowany, uruchomiony, a tu nagle przychodzi od gościa XXX MB poprawek. Bezsens i strata naszego czasu.

– Pewnie zdarzy się też tak, ze ktoś trafi we współpracy na ludzi skrajnie trudnych we współdziałaniu. Jeżeli zachodzi koniunkcja dużej upierdliwości, małego zysku i braku perspektyw wtedy ratuje nas tylko zero sentymentów – rzucać taką robotę. Celem jest zdobycie doświadczenia, a nie męczenie się dla wątpliwej korzyści.

– Nie warto też dawać się wykorzystywać. Jeżeli masz robić za darmo coś, na czym ktokolwiek ma zbijać kasę – odpuść. Byłem już kilka razy w takich sytuacjach i nauczony doświadczeniem wiem, że na pozytywy wtedy działaniach nie ma sensu nawet liczyć. W pewnym momencie rzuca się kwotę, albo wstaje od stołu i wychodzi.

Jak to jest? Warto?
Po paru projektach wykonanych w takim systemie powiem – zdecydowanie NIE. Spotkałem fajnych ludzi, temu nie mogę zaprzeczyć, ale nie mogę również nie wspomnieć o ludziach, którzy za darmo chcieliby mieć całe strategie reklamowe. W dzisiejszych czasach usługi świadczone w sieci są tak samo ważne i mają taki sam status jak te w realu. Szkoda tylko, że do niektórych nie dociera, że wykonanie takiej czy innej strony, grafiki w sieci jest taką samą pracą jak sprzedaż, transport. Tylko, że tego paradoksalnie nikt nie widzi.

„Godzien jest robotnik zapłaty swojej” – pisał św. Paweł. Szkoda, że proszenie o współpracę przychodzi wielu tak łatwo, a już zwykła wdzięczność i szacunek dla cudzego wkładu czasu i pracy schodzi gdzieś dalej.

Reklamy
Kategorie:Komputer, Personalnie
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: