Strona główna > Komputer, Sieci > Alternatywne oprogramowanie dla Linksys by Cisco WRT160NL

Alternatywne oprogramowanie dla Linksys by Cisco WRT160NL

Dlaczego

Uruchamiając testowany router spodziewałem się czegoś więcej po natywnym oprogramowaniu. Trochę się jednak rozczarowałem. W urządzeniu brakowało mi chociażby obsługi drukarki czy możliwości pogrzebania w urządzeniu przez telnet. Z pomocą przychodzi jednak strona http://wrt160nl.org/ której autorzy oferują kompletny poradnik i pliki potrzebne do całkiem przyjemnej pracy z owym routerem. Pojawią się z pewnością pytania czy warto się bawić w zmianę firmware routera. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Osobiście uważam, że jest to całkiem dobra, łatwa i warta zachodu droga do poszerzenia możliwości urządzenia. Przechodząc na alternatywne oprogramowanie stajemy się niewielkim wysiłkiem posiadaczami bardzo funkcjonalnego routera, który z pewnością zaspokoi potrzeby wielu użytkowników domowych w zakresie udostępniania sieci, wymiany danych czy uruchomienia drukarki sieciowej. Używam DD-WRT na WRT160NL od ponad miesiąca i nie mam zastrzeżeń do jego funkcjonalności i stabilności, więc z czystym sumieniem mogę polecić to rozwiązanie.

Co będzie nam potrzebne:

 • komputer z jakimkolwiek systemem (ja używałem Ubuntu ze względu na natywną obsługę systemu plików ext3)
 • kabel do podłączenia komputera  (upgrade przez wifi jednak nie jest najlepszym pomysłem)
 • pliki:
 • pamięć USB (w zależności co planujecie robić z routerem, ja do celów testowych użyłem pendrive 2 GB, ale dla kogoś, kto planuje używać urządzenia do pobierania plików polecałbym coś większego)
 • jakieś 90 minut czasu (w wersji bez problemów)
 • stałe zasilanie (w czasie wgrywania oprogramowania wydaje się to oczywiste, jakkolwiek nie sprawdzałem co stanie się jeśli go braknie, ale przewiduję, że na zdrowie dla urządzenia to nie wyjdzie)

Autor nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku stosowania tego poradnika. Poradnik skierowany jest do osób, które mają już, minimalne choćby, obycie w świecie Linuksa i sieci oraz nie boją się „rozklikania” jednej czy drugiej opcji samodzielnie.

Do roboty:

Wchodzimy w przeglądarce na adres: http://192.168.1.1 czy inny pod którym znajduje się nasz router. I klikamy tak, jak pokazuje to poniższy screen.

Jako plik aktualizacji wybieramy “linksys-to-ddwrt-firmware.bin” . W tym momencie kluczowe jest zapewnienie zasilania – jeżeli mamy takowy, to warto urządzenie podłączyć do zasilacza awaryjnego. Klikamy na START UPGRADE, pozwalamy dojść do końca paskowi postępu i w finale powinniśmy zobaczyć:

Klikamy na Continue i dajemy urządzeniu czas na zresetowanie się.  I po około 60 sekundach wchodzimy na defaultowy adres routera http://192.168.1.1/ Zostaniemy poproszeni o ustanowienie nazwy użytkownika i hasła.

Następnie klikamy tak, jak pokazuje to poniższy screen i postępujemy podobnie jak na początku, z tą tylko różnicą, że teraz wybieramy plik wrt160nl-firmware.bin

Firmware kopiuje się do urządzenia, instaluje – słowem, potrzeba chwilę czasu. Na końcu zobaczymy:

i urządzenie jest gotowe do dalszej pracy. To byłoby na tyle, jeżeli chodzi o przygotowanie sprzętu do podstawowych funkcji. Pozostaje tylko konfiguracja urządzenia do wymagań naszego połączenia internetowego, ale to chyba każdy, kto zabiera się za instalację Linuksa na tego typu urządzeniu będzie potrafił zrobić. Po prawidłowej konfiguracji adres IP naszego routera zastąpi 0.0.0.0 w rogu panelu.

Dodatki, czyli to co najfajniejsze

Teraz zajmiemy się konfiguracją routera do obsługi drukarki, torrentów, samby itp. Na początek formatujemy naszego pendrive na ext2 lub ext3 – z tymi systemami plików Linksys radzi sobie najlepiej. Z ntfs z doświadczenia wiem, że bywają kłopoty. Na sformatowanym dysku umieszczamy ściągnięty skrypt.

Zaczynamy od uruchomienia wsparcia dla USB. W przypadku nie pojawienia się zakładki – najprawdopodobniej wystąpił błąd przy wgrywaniu drugiej paczki firmware i trzeba ten proces powtórzyć.

Urządzenie zresetuje się. Po jego ponownym uruchomieniu wkładamy pendrve do portu USB (jeżeli chcemy użyć drukarki na USB trzeba zastosować hub’a). W terminalu uruchamiamy

telnet 192.168.1.1

i logujemy się przy użyciu użytkownika root i hasła takiego, jakie ustawiliśmy przed chwilą. Pobieramy na router trzeci plik (można również przenieść na pendrive – jak kto woli)

wget http://wrt160nl.org/files/wrt160nlmod.sh

Nadajemy mu prawa do wykonywania

chmod +x wrt160nlmod.sh

i pozwalamy mu na wstępną konfigurację urządzenia

./wrt160nlmod.sh initiate

Pozwoli to na utworzenie skryptu uruchamianego po reboocie oraz skonfigurowanie magera pakietów – ipkg.

Skryptu używamy wpisując

./wrt160nlmod opcja

Opcje, jakie oferuje nam skrypt

initiate        - opisana wyżej, wstępna konfiguracja
disable         - przywrócenie ustawień domyślnych (sprzed uruchomienia skryptu)
update          - aktualizacja skryptu
torrent install – instalacja klienta torrentów (transmission)
torrent setup   - konfiguracja transmission
samba install   - instalacja Samby (oprogramowania dla serwera plików i drukarek)
samba setup     - ustawienia Samby
ftp install     - instalacja serwera FTP
ftp setup       - ustawienia serwera FTP
printer         -  instalacja drukarki

I w tym momencie poradnik należałoby zakończyć – to, co dalej zrobicie z routerem ogranicza już tylko Wasza pomysłowość i zapotrzebowanie. Na pokładzie macie wszak Linuksa, a to daje morze możliwości. Powodzenia!

Reklamy
Kategorie:Komputer, Sieci
 1. kj
  Wrzesień 2, 2010 o 8:50 am

  „telnet 192.168.1.1”

  OMG, XXI wiek mamy, a tu takie historie…

  • Mateusz
   Wrzesień 2, 2010 o 9:38 am

   Lenistwo. Nie chiało mi się opisywać uruchomienia choćby ssh na tym :P A dwa, to że to generalnie tłumaczenie jest.

 2. Tom
  Grudzień 19, 2010 o 7:22 pm

  Hah, widzę że ktoś tu prowadzi bloga podobnie jak ja ;)
  Ciekawe notki.

  • Tom
   Grudzień 19, 2010 o 7:25 pm

   Znalazłem tego bloga z Google szukając odpowiedzi na… wolne działanie SUDO w Ubuntu :) no LoL

 3. AP
  Maj 15, 2011 o 9:23 pm

  Niestety mimo wielu prób nie aktualizuje się do wrt160nl-firmware.bin mało tego, pomyślałem, że coś jest nie tak z wcześniej zrobioną przeze mnie aktualizacją do “linksys-to-ddwrt-firmware.bin”, niestety próba ponownej aktualizacji nie udaje się po około 84 sek. tak w jednym jak i w drugim przypadku router sie resetuje i przerywa aktualizację.
  Nie mam już pomysłu.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: