Strona główna > Komputer, Ubuntu > Kopiujemy partycję

Kopiujemy partycję

Zbliża się czas wydania Ubuntu 8.04 a co za tym idzie coraz więcej ludzi próbuje wykonać update systemu do wersji testowej, ale z dnia na dzień bardziej stabilnej. Generalnie update taki jest czynnością względnie bezpieczną, ale mimo tego warto się zabezpieczyć. Nikt chyba nie chce stracić dopieszczonego systemu. Kopię zapasową warto wykonywać raz na jakiś czas, aby mieć możliwość odtworzenia systemu w razie awarii. Dzisiaj zobaczymy jak wykonać kopię zapasową przy pomocy partimage.

Cel: Wykonanie kopii zapasowej dowolnej partycji (np. filesystemu) uzywajacej ext2/ext3/Reiser3/FAT16/FAT32/HPFS/JFS/XFS/HFS/UFS/NTFS

Potrzeba: System Rescue CD

Do osiągnięcia celu posłużymy się do tego celu bootowalną płytką CD zawierając ą ów program. Motywacją jej uzycia jest fakt, że wykonanie kopii zapasowej partycji systemowej spod działającego Linuxa jest niemożliwe. Zatem – do dzieła: pobieramy z http://www.sysresccd.org/ najnowszy obraz płytki i wypalamy go, a następnie odpalamy komputer z płytki. Następnie potwierdzamy rozruch systemu enterem, wybieramy układ klawiatury i czekamy, aż system załaduje się.

Kiedy zobaczymy znak zachęty – przechodzimy do działania. Na początek montujemy dyski których będziemy używać. System Rescue Cd ma domyślnie zainstalowany ntfs-3g, więc z zapisem problemów być nie powinno – podstawowe instrukcje znajdziemy na ekranie. Następnie poleceniem

partimage

odpalamy bohatera dzisiejszego tekstu. Pojawi się okno programu z całkiem przystępnym, graficznym interfejsem, ale po kolei. Z listy u góry wybieramy partycję którą będziemy kopiowali, nastepnie w linii poniżej wpisujemy scieżkę do pliku z kopią, czyli na przykład:

 /mnt/hdb2/kopia100308

Na liście poniżej wybieramy opcję zapisu obrazu partycji do nowego pliku i wciskamy F5. Na następnym ekranie możemy wybrać jeden z trzech poziomów kompresji. Dalej już tylko potwierdzamy domyślne opcje – ewentualnie możemy na końcu kazać programowi podzielić obraz na pliki, które zmieszczą się na nośnikach CD albo DVD. Kontynuujemy i na ostatnim ekranie wpisujemy opis obrazu – resztą zajmie się program, który przy domyślnym ustawieniu po zakończeniu pracy powiadomi nas o wykonaniu zadania. Przywracanie obrazu jest bardzo podobne z tą tylko różnicą, że zamiast zapisu na pierwszym ekranie partimage wybieramy opcję Restore.

Warto poczytać:

http://www.sysresccd.org/

http://www.partimage.org/

Reklamy
Kategorie:Komputer, Ubuntu Tagi: , ,
 1. Satoru
  Marzec 30, 2008 o 1:57 pm

  Przydatny opis, właśnie czegoś takiego szukałem bo chcę wypróbować 8.04. Mam pytanie czy w taki sam sposób można zrobić backup partycji z windowsem?

 2. Mateusz
  Marzec 30, 2008 o 2:07 pm

  Tak – wybierasz po prostu partycję z windą w menu partimage

 3. psyche8
  Kwiecień 13, 2008 o 8:04 am

  swietny artykul…dzieki wielkie :)

 4. Wiesiek
  Listopad 30, 2009 o 2:46 pm

  Mam kilka pytań: jak użyć do przywracania systemu podzielony na płyty obraz partycji. Czy Partimage tworzy pierwszą płytę bootowalną?. Czy podczas przywracania systemu należy wskazać na pierwszą płytę? (ale jeśli mamy jeden napęd to chyba że załadujemy Partimage do RAMu?) Czy też przed przywracaniem należy obraz z płyt wgrać na dysk i scalić a następnie wskazać jako źródło przywracania? (ale jeśli system się rozsypie może być kłopot, ostatecznie można kombinować z distro live)

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: