Strona główna > Ubuntu > Vist’owe biurko Ubuntu 7.04

Vist’owe biurko Ubuntu 7.04

Od niedawna na rynku użytkownicy systemów spod znaku okienek i dobrych komputerów mają okazję korzystać lub – jak gdzieś napisano – delektować się Windows Vista. Wrażenie robi przede wszystkim oprawa graficzna systemu. Jej część możemy przenieść także do Ubuntu.

Na początku zaznaczam że nie odpowiadą mi efekty w stylu kostki 3D i o nich nie będę pisał.

Chcąc upodobnić się do Visty warto zainteresować się motywem o nazwie LiNsta. Całkiem ciekawie prezentują się jego elementy sterujące, jak i obramowania. Mnie nie przypadły do gustu ikonki zawarte w temacie, dlatego korzystam z ikonek MAC OS X – nawet ladnie pasują. Do wyboru mamy także 2 kolory paneli naszego Ubuntu: zielony i czarny. Autor również udostępnia nowy przycisk menu. Zmiana go jest bardzo łatwa:  pobieramy go na dysk, odpalamy gconf-editor, wybieramy  apps→ panel→objects i wybieramy object, którego typ to menu bar. Tam możemy zmienić ikonkę przycisku na nową.

Ciekawym dodatkiem do biurka jest monitor systemu – program pokazujący aktualne wykorzystanie zasbów systemu, pamięci, transfer sieci i wiele innych rzeczy. Wykorzystać do tego możemy kilka aplikacji. Jedną z nich jest gdesklets. Zawarto go w repozytoriach, zatem do instalacji wystarczy nam komenda sudo apt-get gdesklets aby zacząć używać programu dodajemy go do listy programów startowych w menu System → Preferencje → Sesje → Programy startowe, gdzie wpisujemy polecenie gdesklets. Do wyboru jest kilkadziesiąt wzorów i rodzajów. Przebierać możemy w najróżniejszych począwszy od zegarów na wersetach z Biblii kończąc. Co prawda jest to aplikacja zasobożerna, ale na komputerze 2 Ghz nie sprawia ona problemów. Podobne funkcje znajdziemy również w adesklets i conky.

Użytkownicy komunikatora Kadu również mogą upiększyć aplikację. Wystarczy z tapety wyciąć w GIMPIE prostokątny fragment szerokością odpowiadający liście kontaktów Kadu. Warto rozjaśnić lekko wyciety fragment, przez co kontakty staną się wyraźniejsze. Zapisujemy. Następnie wchodzimy Konfiguracja→Wygląd→Tło listy kontaktów i wybieramy nasz  plik. Ładniej, prawda? Tak samo możemy zrobić z okienkiem rozmowy.

Reklamy
Kategorie:Ubuntu
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: